leasing

Leasing w Polsce

Czy leasing jest opłacalny? Co się bierze w leasing? Jakie firmy wybierają leasing? Wyjaśniamy.

Rozwój leasingu w Polsce przypada na lata 90. ubiegłego wieku. Wtedy to zawierano wielomilionowe, a niekiedy miliardowe transakcje, bowiem był to okres przed denominacją polskiego złotego. Od tamtej pory wiele się zmieniło w kwestii udzielenia leasingu, stał się on bowiem bardziej powszechny i dostępny dla wszystkich.

Przełomowe lata 90.

Rok 1990 dla branży polskiego leasingu okazał się przełomowy, gdyż to właśnie w tamtym okresie zaczęły powstawać pierwsze firmy leasingowe. Wtedy to, na leasing mogły pozwolić sobie tylko najlepiej prosperujące firmy, przeważnie sponsorowane przez zagranicznych inwestorów. Jednak dziś, w XXI wieku na leasing może pozwolić sobie niemal każda firma - mowa tutaj o ogromnych korporacjach, mikroprzedsiębiorstwach, jak i jednoosobowych działalnościach gospodarczych.

Najpopularniejsze przedmioty brane w leasing

Mimo powszechnie panującej opinii, że leasing od samego początku kojarzony był z pojazdami, jest to nieprawda. Po wprowadzeniu w 1993 r. podatku od towarów i usług, opłacalność leasingu na pojazdy drastycznie spadła. Wynikało to bowiem z restrykcyjnych przepisów oraz braku możliwości odliczenia podatku VAT. W tamtym okresie w leasing brano przeważnie maszyny budowlane, sprzęt komputerowy i biurowy. Dynamiczny rozwój branży leasingowej nastąpił na początku XXI w., a dokładniej po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Wtedy to, po zmianach w przepisach, leasing stał się dopiero opłacalny.

Od kilkunastu lat najpopularniejsze przedmioty brane w leasing to:

  • ● pojazdy lekkie - 45,3%

  • ● transport ciężki 24%

  • ● maszyny i inne urządzenia 29%

Dane za rok 2019; źródło http://www.leasing.org.pl/statystyki/2019

Czy leasing jest opłacalny?

Leasing to forma finansowania, której popularność od kilku lat sukcesywnie rośnie. Jest to spowodowane korzyściami podatkowymi, mniejszą niż w przypadku kredytu ilością formalności, brakiem obowiązku angażowania dużego wkładu własnego oraz możliwością wykupienia na własność przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. To właśnie te cechy przyciągają klientów oraz sprawiają, że leasing jest nad wyraz opłacalny.