leasing

Leasing maszyn i urządzeń budowlanych

Leasing w firmie budowlanej. Jakie maszyny budowlane można wziąć w leasing?

Dynamiczny rozwój sektora nieruchomości powoduje, że z roku na rok przybywa coraz więcej firm budowlanych. Pilarki, betoniarki, szlifierki kątowe, wiertarki udarowe, czy młoty pneumatyczne - to przedmioty, bez których większość z nich nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania. Zarówno lekki, jak i ciężki sprzęt budowlany to wydatek niekiedy kilkuset tysięcy złotych, dlatego w tej sytuacji przysłowiowym “strzałem w dziesiątkę” okaże się wybór leasingu.

Zalety leasingu maszyn i urządzeń budowlanych:

  • ● finansowanie możliwe już od 0% wkładu własnego,

  • ● możliwość wykupu maszyn i urządzeń po zakończeniu okresu finansowania,

  • ● przedmioty leasingu zaliczane do KUP,

  • ● korzyści podatkowe, wynikające z odliczenia podatku VAT,

  • ● dogodny okres finansowania przedmiotów.

Kto może starać się o leasing?

O leasing maszyn i urządzeń budowlanych może się ubiegać każda firma, która działa na polskim rynku nie krócej niż trzy miesiące. Co istotne, przedsiębiorstwo, które wnioskuje o leasing, nie może mieć negatywnej historii w BIK, jak i nie może widnieć w KRD jako dłużnik.

Leasing a wynajem sprzętu budowlanego - co wybrać?

Wynajem sprzętu budowlanego to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się, gdy dana firma dopiero wchodzi na rynek i zaczyna pozyskiwać klientów. W takiej sytuacji najem jest dużo bardziej bezpieczniejszy niż leasing, ponieważ w chwili, gdy firma poniesie klęskę, prościej jest zakończyć umowę najmu. Leasing zaś, będzie dużo bardziej opłacalny wtedy, kiedy działalność dobrze prosperuje i cały czas pozyskuje klientów, rozwija się, jednym słowem nie wróży nagłego kryzysu.

Leasing operacyjny czy finansowy?

To kwestia, która zależna jest od indywidualnych preferencji przedsiębiorcy. Firmy, które długie lata planują pracować na jednym modelu maszyny, powinny zdecydować się na leasing finansowy, w którym to prawo własności przechodzi na leasingobiorcę wraz z dniem zawarcia umowy, jak i wykup następuje za spłatą ostatniej raty. Na leasing operacyjny warto postawić w sytuacji, gdy firma preferuje okresową wymianę sprzętu oraz zależy jej na korzyściach podatkowych.